Tedarek Sözlük - Tedarek

Tedarek Sözlük

TEDAREKÇİ: Bir ürün ya da hizmetin sunulabilmesi için firmaya girdi, hammadde, ürün sağlayan üreticilere verilen isimdir. Örneğin e-ticaret sitelerinde satılacak olan ürünlerin temin edildiği firmalar tedarikçi firma Tedarekçi olarak adlandırılır. Tedarek.com da tedarekçiler kullanıcı olabilir.

KULLANICI: Ürün ve hizmet talebinde bulunarak Tedarekçisini seçen sistem kullanıcıları Kullanıcı olarak adlandırılır.

TEKLİF ALMA: Kullanıcının, ilgilendiği hizmet ile ilgili bilgileri, teklif al butonuna tıklayarak Tedarekçiden istemesidir. Kullanıcı birden fazla Tedarekçiden teklif alıp aldığı teklifleri karşılaştırarak, kendine en uygun teklifi seçebilir.

TEKLİF VERME: Tedarekçi tarafından, müşterinin talebine göre belirlediği fiyat bilgisini sisteme girmesidir. Tedarekçi müşterinin talep ettiği ürüne göre bir teklif geçerlilik tarihi belirlemelidir.

TALEP AÇMA: Tedarekçinin sağlayabileceği ürün veya hizmet detaylarını firma sayfasına girmesidir. Tedarekçi hizmeti sağlayabileceği şehirleri ve firmanın bulunduğu şehrin bilgilerini girmelidir.

TALEP BİLDİRİMİ: Kullanıcının tedarekçiden teklif alması doğrultusunda gönderilen bildirim talep bildirimidir.

ARAMA MOTORU: Reklam sektörünün özelliklerine uygun derinlikte hazırlanan TEDAREK Arama Motoru, sitede arama yapan potansiyel müşterileri, ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak yetenek ve kapasitedeki Tedarekçilerle buluşturmasıdır.

REKLAM ALANLARI: Tedarekçinin Tedarek’in alternatifli reklam modellerinden en uygununu seçmesidir. Tedarekçi dilerse firmasını yukarı taşıyabilir, Tedarek platformunda satış artıran bannerlarda yerini alabilir.

SADAKAT NEDİR: Sadakat programı ilk 1500 tedarekçiye özel Tedarek platformunun sadık üyelerine özel oluşturmuş olduğu avantajlı bir paket programıdır.

KURUMSAL GÖRÜNÜRLÜK NEDİR: Resmi kurum ve kuruluşların tedarek.com da yer almasıdır.

HEDİYE PAKET NEDİR: Tedarek platformunun kullanıcıların seçmiş olduğu olduğu paketlere göre sağladığı hediyelerdir. Hediye paketleri, paketlerin içeriğine göre farklılık göstermektedir. Tedarek yönetimi hediye paketlerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.

REKLAM İNDİRİM ORANI NEDİR: Tedarek platformunun kullanıcıların seçmiş olduğu paketlere göre reklamlar için sağladığı indirim oranlarıdır. Her paketin kendine ait bir reklam indirim oranı bulunmaktadır.

PAKET DIŞI HİZMET NEDİR(EK HİZMET): Paket dışı hizmet Tedarek platformunun global müşterilerine sağlamış olduğu dil desteği vermesi ve platformun sisteme adaptasyon problemi yaşayan müşterilerine danışmanlık hizmetinde bulunmasıdır.

KOMİSYON: Tedarek platformuna, hizmeti karşılığında yapılan ödemedir. Toplam satış tutarının yüzdesi şeklindedir. Tedarek Platformu Sadakat üyelerinden komisyon kesmez.

HİZMET BEDELİ NEDİR: Tedarek platformuna, hizmeti karşılığında yapılan ödemedir.

KATEGORİ NEDİR: Tedarekçinin Kullanıcının aramalarını kolaylaştırmak için ürünlerini gruplandırılması gerekmektedir. Kategoriler sayesinde Kullanıcı aradığı ürünü daha rahat bulurken Tedarekçi de satmak istediği ürünü ön plana çıkarabilir.

ÜRÜN: Ürün, hammaddelerin çeşitli işlemlerden geçirilerek bir araya getirilmesiyle oluşturulan yeni bir bütündür. Tedarekçi ürettiği ürün karşılığında fiyat talebinde bulunabilir.

TEKLİF ŞABLONU: Tedarekçi Kullanıcılardan aldığı teklifleri 'Tekliflerim' sekmesinden görüntüleyebilir. Teklif şablonunda Tedarekçinin fiyat teklifi, teklif geçerlilik süresi ve Tedarekçinin oluşturulan talebe teklif yapıp yapmadığı görüntülenir.

TEKLİF ONAYI VEYA SİPARİŞ ONAYI: Kullanıcı Tedarekçilerden gelen fiyat tekliflerinden kendine en uygun olanı seçerek ve teklif onayını gerçekleştirmesidir. Kullanıcı teklif onayını gerçekleştirdiğinde Tedarekçi Sipariş onayını gerçekleştirir.

FİRMA YÖNETİCİSİ: Pazarlıkları takip edebilecek, pazarlıklar esnasında iletişime geçme şansı olabilecek bir kişi olmalıdır. Ek kullanıcı açma, onaylama gibi yetkilerin verileceği bir profil olmalıdır. Genel olarak Genel müdür, Patron gibi erişimin güç olduğu kişilerin tanımlanması uygun olmayan bir kullanıcı profilidir.

FİRMA ÇALIŞANI: Firma yönetici kadar yetkisi olmayan ama teklif ve talepte bulunabilir kullanıcıdır.

Tedarek © 2021